Wszystko, tylko nie selfie 
Podczas oglądania dosyć oryginalnej wystawy obrazów sztuki współczesnej zadałam pytanie:
– Jak to się stało, że tak rzadko maluje się teraz rzeczy oczywiste?
– To wszystko dzięki fotografii. Po co malować coś, co możesz fotografować w minutę.

Michał Strączek – autor bloga Historia jednej fotografii (KLIK) w pasjonujący sposób opisuje tło wydarzeń do zamieszczonych w notkach zdjęć. My jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jego pracy – każdy wpis to nie tylko dogłębne przytoczenie sprawy, ale również linki odsyłające, filmiki oraz źródła. Michale – wykonujesz niesamowitą robotę. Opisywane przez Michała zdjęcia w sporej mierze przedstawiają bardzo istotne wydarzenia naszej historii. Jeżeli jeszcze raz myśląc o fotografii wspomniecie tylko o selfie, to znaczy, że pora ponownie odwiedzić ten blog.
Gratulujemy i oby tak dalej! Effective Idea na bieżąco podczytuje.

Kojarzycie Kanadyjski zespół Rational Youth? Nie? A powinniście.
Tracy Howe w latach 80 była studentką, która prowadziła zwyczajne życie w Kanadzie. Jak co wieczór oglądała wiadomości, jednak tym razem zwróciła na nie szczególną uwagę. Dotyczyły wprowadzenia stanu wojennego w Europie Wschodniej i pacyfikacji kopalni Wujek. Młodą dziewczynę te wydarzenia dotknęły do tego stopnia, że nie mogła przestać o tym myśleć. Utożsamiając się ze swoimi rówieśnikami z krajów bloku wschodniego, zastanawiała się z niepokojem jak teraz wygląda ich życie.
Swój niepokój i wyobrażenia postanowiła przelać na papier, który w 1983 roku zaowocował wydaniem płyty Cold War Night Life. Utwór Saturdays in Silesia dotyczy wydarzeń z Gdańska i Śląska:

 

If it bleeds it leads
Podczas studiów pisaliśmy pracę naukową dotyczącą genezy zła, zjawiska notoriety i wykorzystywania czarnych charakterów w telewizji. Okazuje się, że maksyma ‚if it bleeds it leads’ jest jak najbardziej trafna – uwielbiamy krew, brutalne sceny i morderstwa na ekranie. Naukowcy próbując dotrzeć do źródła tej chorej obsesji stwierdzili, że jesteśmy po prostu ciekawi, jak to jest dokonać zbrodni, ale nigdy nie będziemy na tyle odważni, więc pozostaje nam telewizja. Twórcy symulatora moral machine poszli o krok dalej – pozwalają nam wcielić się w kierowcę auta, który ma do podjęcia pewne decyzje. Jakie? Przekonajcie się sami klikając tutaj.

Jonathan Rhys Meyers GIF - Find & Share on GIPHY