Po co pisać o motywach ze skrzyń ludowych prace magisterską – mógłby zapytać niejeden. Autorka pracy ma dla was ciekawą odpowiedź:

Po pierwsze dość miałam oglądania kaszubskich haftów w „góralskich” karczmach i podhalańskich parzenic w okolicach Krakowa. Drugim powodem była ciekawość: czy można stworzyć katalog motywów, gotowy przegląd wzorów ludowych?

Postanowiłam sięgnąć do źródeł i znaleźć autentyczne dekoracje folklorystyczne. Zaczynając od definicji sztuki ludowej, poprzez historię, budowę i charakterystykę skrzyń ludowych dotarłam do omówienia twórczości Lachów Limanowskich. Zdecydowałam się na tą grupę etniczną, ponieważ pochodzę z tego terenu. Następnie odnalazłam istniejące skrzynie oraz literaturę na ten temat. Dokładnie opisałam każdą skrzynie i jej dekoracje. Porównałam ich niemal 30. Z pewnością nie są to wszystkie istniejące obiekty, jednak ta liczba pozwoliła mi opracować katalog charakterystycznych motywów Lachów Limanowskich.

Już po obronieniu pracy magisterskiej wielokrotnie do niej wracałam. Byłam również proszona o jej udostępnienie przez osoby zainteresowane historią regionu. Temat jest więc nadal aktualny.


MOTYWY IKONOGRAFICZNE ZE SKRZYŃ POSAŻNYCH LACHÓW LIMANOWSKICH
– PRÓBA SYSTEMATYZACJI
Przeczytaj całą pracę tutaj.

Joanna Raczek-Baran – grafik artysta, ilustratorka

Absolwentka grafiki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2015 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski z zakresu grafiki warsztatowej (cykl grafik w tradycyjnych technikach wklęsłodrukowych) oraz dyplom projektowy (projekt książki ilustrowanej dla dzieci). W pracy magisterskiej podjęła próbę skatalogowania motywów ikonograficznych ze skrzyń posażnych Lachów Limanowskich. W październiku 2016 roku zadebiutowała wystawą grafik po tytułem „Podwórkowe persony” w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, gdzie zaprezentowała prace z zakresu wklęsłodruku. Pracuje jako grafik w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Zajmuje się projektowaniem graficznym. Tworzy ilustracje i artystyczne grafiki cyfrowe, w tym ekslibrisy. Amatorsko fotografuje. Razem z mężem wykonuje przedmioty z drewna.

Portfolio : joannaraczek.wixsite.com/teczka
Strona z inspiracjami ślubnymi: joannaraczek.wixsite.com/inspiracje

 


#obronione – cykl prezentujący prace dyplomowe studentów

Nieprzespane noce, litry wypitej kawy, szereg badań, ciągłe poprawki, godziny spędzone w bibliotekach i przed ekranem komputera – napisanie pracy dyplomowej wymaga od studenta sporego poświęcenia. Niestety wiele z tych treści nigdy nie zostanie przeczytanych przez szersze grono odbiorców. Znikną gdzieś w szufladzie autora, zasilą zakurzone archiwum uczelni. Postanowiliśmy to zmienić. W niniejszym cyklu umożliwiamy absolwentom publikację swojej pracy. Wierzymy, że trud i wysiłek włożony w jej tworzenie, zostanie doceniony przez innych czytelników!