Choć mowa wciąż jest dla nas pierwszą nicią porozumiewania się, sprawnie zastępujemy ją już komunikatami ukrytymi w obrazach. Produkujemy dziennie setki tysięcy zdjęć, wyrażamy emocje za pomocą emotikonek i GIFów, tworzymy infografiki, chętniej oglądamy, niż czytamy.

W przekazie marketingowym walka o uwagę odbiorcy toczy się więc przy użyciu medium, które prędko przyciągnie nasz wzrok i w prosty szybki sposób przedstawi intencje nadawcy wiadomości. Obraz (szczególnie ruchomy) jest dla oka atrakcyjniejszy niż słowo pisane, toteż warto się nim posługiwać.

Nie każdy z nas jest jednak świetnym fotografem, grafikiem czy projektantem. Nie wszyscy posiadamy specjalne sprzęty i programy umożliwiające tworzenie wspaniałych graficznych przedstawień. Wtedy z pomocą przychodzą nam banki zdjęć. Oto kilka portali, z których możemy skorzystać podczas poszukiwania darmowych obrazów:

Pixabay

agencja_marketingowa_bielsko

Jedna z najbardziej popularnych darmowych stron z fotografiami. Znajdziemy tam zdjęcia profesjonalne i amatorskie o bardzo szerokiej tematyce. Fotografie pobrać możemy w różnych rozmiarach w zależności od ich przeznaczenia (publikacja w Internecie/druk). Podczas poszukiwań zdjęć warto skorzystać z opcji, które filtrują je ze względu na kategorie, rozmiar, kolorystykę itp. Zalogowany użytkownik nie jest ograniczony żadnym limitem zdjęć i pomija weryfikację przeciw robotom.

Freepik

agencja_marketingowa_bielsko

Bank zdjęć, grafik, wektorów, gotowych szablonów i wzorów. Oferuje grafiki na każdą okazję, od świąt okolicznościowych po diagramy i infografiki. Serwis udostępnia również pliki psd oraz ikony. Każda pobrana paczka zawiera warunki licencji, najczęściej jest to prośba o podanie nazwy autora oraz linku do jego strony. Liczba pobrań jest ograniczona do pięciu dla niezalogowanych użytkowników i 30 pobrań dla użytkowników posiadających konto. Jeżeli nasze potrzeby są większe, sięgamy po płatną wersję premium.

Foter

agencja_marketingowa_bielsko

Portal umożliwia wyszukiwanie, zarządzanie i wstawianie zdjęć na blogi, fora i wszelkie media internetowe. Zasoby strony to ponad 220 milionów fotografii podzielonych na poszczególne kategorie: abstrakcyjne, zwierzęta, sztuka, architektura, biznes, przyjęcia, edukacja, moda, jedzenie, wakacje, wnętrza, natura, ludzie, religie, sport, technologie, vintage. W celu zamieszczenia zdjęcia pobieramy wygenerowany kod i umieszczamy go na naszej stronie. Dodatkowe wskazanie autora obok zdjęcia nie jest wówczas potrzebne. Cały system jest dostępny także jako wtyczka WordPress. Szybko, prosto i wygodnie!

Pexels

agencja_marketingowa_bielsko

Oferuje zdjęcia wysokiej jakości na licencji CCO. Oznacza to, że możemy używać ich nie tylko do celów prywatnych, ale i do projektów komercyjnych. Co miesiąc platforma wzbogaca się o 3 tysiące nowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Wskazanie autora nie jest wymagane. Portal wyróżnia możliwość pobierania zdjęć o wpisanym ręcznie rozmiarze.

Unsplash

agencja_marketingowa_bielsko

Kolejna strona oferująca zdjęcia, których autorzy zrzekli się praw, przekazując swoje fotografie domenie publicznej.

W poprzednim artykule, który możesz przeczytać tutaj, wspominaliśmy o ciekawych programach do edycji i tworzenia grafik tj. Canva czy YouCreo. Wiele ze zdjęć wykonać możemy także samodzielnie. Aparaty dostępne choćby w naszych telefonach komórkowych, świetnie poradzą sobie w przypadku wykonania szybkich zdjęć na potrzeby np. Instagrama.