Czy strona na WordPressie to dobry pomysł?

Czy strona na WordPressie to dobry pomysł?

WordPress to ten system zarządzania treścią, o którym słyszał już praktycznie każdy internauta. Wiele stron opiera się właśnie na nim, co jednak nie znaczy, że nie ma żadnych innych możliwości. Na pierwszy rzut oka strona postawiona na tym CMS-ie sprawia wrażenie łatwej w administrowaniu, konfiguracji, czy modyfikacji wyglądu dowolnego elementu. W praktyce bywa jednak różnie, dlatego warto się zastanowić nad tym, czy WordPress jest dokładnie tym, czego się poszukuje. Pomoże w tym zapoznanie się z najważniejszymi plusami i minusami tego systemu.

Jakie są zalety WordPressa?

1. Prosta konfiguracja nawet dla laików

Jeśli ktoś myśli o tym, by samodzielnie prowadzić swoją stronę internetową, ma kilka opcji do wyboru. Gdy nie zna się na projektowaniu graficznym, na języku Html, czy na kaskadowych arkuszach stylów CSS, wtedy wybiera właśnie WordPressa. Dzięki niemu można w przeciągu jednego dnia postawić swoją stronę i skonfigurować wszystkie ustawienia, bez wsparcia nikogo „z zewnątrz”.

System zarządzania treścią ma przejrzysty panel administracyjny. Można w nim szybko znaleźć poszczególne elementy strony, które wymagają zmiany ustawień. By uprościć sobie pracę lub ją zautomatyzować, można zainstalować odpowiednią wtyczkę – uda się znaleźć co najmniej jedną zapewniającą określoną funkcjonalność. Wielu początkujących zaczyna więc swoją „przygodę” z budowaniem strony właśnie od WordPressa.

2. Szybka i łatwa zmiana layoutu strony na WP

WordPress jak już zostało wspomniane, ma bogate zaplecze z racji tego, że jest to najpopularniejszy CMS. Dotyczy to również motywów, które można zastosować na swojej stronie. Do wyboru są darmowe i płatne szablony, najczęściej zestawione tematycznie, by łatwiej udało się znaleźć ten, który sprosta oczekiwaniom. Także i w tym przypadku nie trzeba być grafikiem, czy web designerem, żeby udało się pomyślnie dopasować wybrany motyw do swoich indywidualnych oczekiwań. Motywy te są zwykle dopracowane, dlatego prezentują się profesjonalnie pod względem wizualnym, a jednocześnie odpowiadają aktualnym trendom.

3. WordPress jest uniwersalny i elastyczny

Na WordPressie można prowadzić różne strony internetowe, jak np. bloga, sklep e-commerce, czy standardową stronę firmową, dlatego to uniwersalny CMS. Poza tym jest elastycznym systemem zarządzania treścią – ze względu m.in. na wspomniane już wtyczki, które można aktywować lub wyłączyć, by strona miała taką funkcjonalność, na jakiej zależy jej właścicielowi i użytkownikom.

4. Pozycjonowanie i popularność strony w Google

Google „patrzy przychylnym okiem” na strony postawione na WordPressie. Dzieje się tak dlatego, że łatwo udaje się je pozycjonować pod wyszukiwarkę za pomocą określonych pluginów typu Yoast SEO.

Ponadto wokół WP tworzy się naprawdę duża społeczność, dlatego najczęściej w niedługim czasie po zaindeksowaniu witryny w Google, ruch na stronie regularnie rośnie. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych ustawień, tematyki strony, czy jakości i częstotliwości dodawanych wpisów.

Jakie są minusy WordPressa?

1. CMS dla ludzi nieznających się na projektowaniu stron

Do WordPressa przylgnęła „łatka”, że jest CMS-em, z którego najczęściej korzystają te osoby, które nie orientują się w projektowaniu stron. Pomimo tego, że strona wygląda w nim elegancko, stawianie jej w WP może być odbierane za niezbyt profesjonalne.

2. Duża ilość niepotrzebnego kodu

Wada ta w zasadzie może odnosić się do każdego CMS-a, jednak w WP naprawdę może „dawać się we znaki”. Wszystko przez dużą liczbę instalowanych wtyczek, a także z uwagi na projektowanie strony od strony wizualnej niż poprzez zmianę kodu Html. Im więcej kodu, tym większe prawdopodobieństwo, że strona będzie wczytywać się coraz dłużej.

3. Częste aktualizacje wtyczek

Aktualizacja wtyczek sama w sobie nie jest zła, jednak gdy trzeba ją wykonać ręcznie, nie można założyć strony na WP i przestać się na nią logować. Nawet wtedy, gdy nie zamierza się niczego w niej zmieniać i dodawać kolejnych treści. Oczywiście można też ustawić, by wtyczki aktualizowały się automatycznie. Jednak pociąga to za sobą ryzyko, że po takich update’ach strona nie będzie się poprawnie wyświetlać. Czasami po automatycznej aktualizacji pojawią się rażące błędy, które da się usunąć dopiero wtedy, gdy programiści dbający o WordPressa usuną usterkę.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *